Febreze Bathroom Air Freshener, Amethyst (8 ml)

Permanent freshness

CHF 3.61 CHF 4.00 -10%

(CHF 451.25 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Amethyst

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Works without electricity & batteries
  • Up to 50 days of constant freshness
  • Specially developed for bathrooms

Frequently bought together with Durance Cotton Blossom Refill for Reed Diffuser, 250 ml

Febreze Bathroom Air Freshener, Amethyst (8 ml) CHF 3.61 (CHF 451.25 / l)
Durance Cotton Blossom Refill for Reed Diffuser, 250 ml CHF 18.97 (CHF 75.88 / l)
Total price: CHF 22.58
Description

Transform your bathroom into a place where you want to be at all times. It is often the smaller rooms with high humidity where odours stubbornly linger. This compact air freshener has been specially developed to counteract this. It works completely self-sufficiently without electricity or batteries and can be activated with a simple click on the back.

Once activated, it continuously neutralises unpleasant odours instead of just covering them up for a short time. Thanks to its discreet design, it blends unobtrusively into any interior - whether on a shelf, cistern or windowsill. So you can enjoy an inviting and clean indoor climate for up to 50 days without having to worry about a thing.

The highlights at a glance:

  • Constant odour removal: Eliminates persistent odours in no time at all.
  • Powerless activation: Works without batteries or cables.
  • Long shelf life: Gives your bathroom freshness for up to 50 days.
  • Compact design: Space-saving and aesthetically pleasing for any bathroom ambience.
Item no.: XOF-MUE-16657143
Content: 8 ml
EAN: 8700216657143
Manufacturer No.: 16657143
Brand: Febreze
Ingredients (INCI)

Linalool, Linalyl Acetate, 2.4-Dimethyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Delta-Damascone, Methyl Salicylate, 6-Methoxy-2.6-Dimethylheptanal, Dimethyl Heptenal, Undecylenal, Lauraldehyde, Eucalyptol, Ethyl 2.2-Dimethylhydrocinnamal, Dihydro Pentamethylindanone, Citral, Beta-Pinene, Dimethylhydroxy Furanone

Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS09

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P312 - Call a POISON CENTRE/doctor if you feel unwell.
  • P305+P351 - If in contact with eyes: Carefully rinse eyes with water for a few minutes.
  • P302+P352 - IF ON SKIN: Wash with plenty of water.
  • shop.shopwawiproductcertificate.securitydatasheet.p.P501_9

Hazard statements:

  • H315 - Causes skin irritation
  • H317 - May cause an allergic skin reaction
  • H319 - Causes serious eye irritation
  • H411 - Toxic to aquatic life with long lasting effects
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Procter & Gamble Service GmbH, Sulzbacher Straße 40 - 50, 65824, Schwalbach am Taunus, Germany, de.pg.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Febreze Bathroom Air Freshener

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder