Pip Studio Lily & Lotus Storage Tin, Light Green (1,50 l)

Dishwasher, microwave & oven-safe

CHF 54.43 CHF 60.50 -10%

(CHF 36.29 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: Light Green

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Incl. lid
  • Versatile in use
  • Filling capacity: 1.5 litres

Looking for spare parts for this product?

Frequently bought together with Greenomic Risotto with Saffron, 250 g

Pip Studio Lily & Lotus Storage Tin, Light Green (1,50 l) CHF 54.43 (CHF 36.29 / l)
Greenomic Risotto with Saffron, 250 g CHF 7.20 (CHF 28.80 / kg)
Total price: CHF 61.63
Description

Store your supplies in style with this beautiful storage tin from the Lily & Lotus collection by Pip Studio. The jar is decorated with a large, imaginative lily and graceful tendrils in delicate pastel colours, creating a modern design. With a capacity of 1.5 litres, it offers plenty of space for coffee powder, tea or biscuits.

Made from 100% porcelain, it is robust and dishwasher, microwave and oven-safe.

Item no.: NEH-51.009.040
Content: 1,50 l
EAN: 8721009926253
Manufacturer No.: 51.009.040
Brand: Pip Studio
Type of Product: Storage Containers
Materials : Porcelain China
Special Properties: Dishwasher Safe, Microwave-Safe, Oven-Safe
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Pip Studio Lily & Lotus Storage Tin