Pip Studio Love Birds Sugar Bowl, Green (300 ml)

An elegant addition to the tea table

Bestseller

CHF 31.73 CHF 35.50 -11%

(CHF 105.77 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: Green

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Delightful design
  • Made from fine porcelain
  • Capacity: 300 ml

Looking for spare parts for this product?

Frequently bought together with Pip Studio Love Birds Striped Mug, large, Green (250 ml)

Pip Studio Love Birds Sugar Bowl, Green (300 ml) CHF 31.73 (CHF 105.77 / l)
Pip Studio Love Birds Striped Mug, large, Green (250 ml) CHF 18.10 (CHF 72.40 / l)
Total price: CHF 49.83
Description

This sugar bowl by Pip Studio will not only enrich every teatime, but will also be sure to attract a lot of attention. Love Birds, the name of the design, says it all, as an adorable robin adorns the centre of the sugar bowl, while golden elements and a stylish pattern of shapes and stripes round off the design perfectly. The crowning glory is a porcelain bird, which adds the finishing touch to the lid.

Item no.: NEH-51.008.051
Content: 300 ml
EAN: 8720874273226
Manufacturer No.: 51.008.051
Brand: Pip Studio
Type of Product: Serveware
Shape: Round
Materials : Porcelain China
Special Properties: Handwash only
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Pip Studio Love Birds Sugar Bowl