POLIBOY Furniture Cleaner, 375 ml

Brilliant shine for your furniture

CHF 3.88 CHF 4.30 -10%

(CHF 10.35 / l, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 375 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Perfect for open-pored surfaces
  • Cleans deep into the pores
  • With pure orange oil

Frequently bought together with POLIBOY Cotton Cloth, natural, 2 pieces

POLIBOY Furniture Cleaner, 375 ml CHF 3.88 (CHF 10.35 / l)
POLIBOY Cotton Cloth, natural, 2 pieces CHF 4.06 (CHF 2.03 / pc)
Total price: CHF 7.94
Description

POLIBOY Furniture Cleaner is particularly suitable for open-pored surfaces such as leached, oiled or waxed woods. High-quality orange oils with powerful grease-dissolving properties help remove stubborn deposits such as nicotine, grease and the like, whilst filling the room with a fresh, natural scent. The cleaner’s soap-free and pH-neutral formula enables gentle cleaning of all wooden surfaces without leaching them.


Product highlights:

  • Perfect for open-pored surfaces such as leached, oiled, waxed and sealed furniture
  • Cleans deep into the pores and reliably removes nicotine, grease and stubborn deposits
  • Contains pure orange oil for natural care and a fresh scent
  • pH-neutral, soap-free formula protects against drying out

Directions for use:
For regular care, spray a thin layer onto the wooden surface from a distance of about 20 cm and wipe off immediately with a clean cloth. For particularly delicate surfaces, always test the product on an inconspicuous area first to check for compatibility with the material.

Item no.: XBO-PBY-3437501
Content: 375 ml
EAN: 40161341
Manufacturer No.: 3437506
Brand: POLIBOY
Compostion

< 5 % Anionic surfactants, Fragrances (Citrus Aurantium Peel Oil), Preservative (Benzisothiazolinones)

Hazard and precautionary statements

Hazard statements:

  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: POLIBOY Brandt & Walther GmbH, Tornéestraße 5, 28865, Lilienthal, Germany, info@poliboy.de, www.poliboy.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for POLIBOY Furniture Cleaner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder