Muraglia Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Cock, 500 ml

Fruity, intense olive oil from cold-pressed Coratina olives

CHF 57.50

(CHF 115.00 / l, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From Apulia
  • Non-GMO
  • Hand harvested olives

Frequently bought together with Greenomic Crema Aceto Balsamico - Balsamic Vinegar Glaze, No.2 Pomegranate (200 ml)

Muraglia Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Cock, 500 ml CHF 57.50 (CHF 115.00 / l)
Greenomic Crema Aceto Balsamico - Balsamic Vinegar Glaze, No.2 Pomegranate (200 ml) CHF 12.05 (CHF 60.25 / l)
Total price: CHF 69.55
Description

At Muraglia, cold-pressed Coratina olives from Apulia are transformed into an intensely fruity olive oil. The non-GMO olives are carefully harvested by hand and then cold-pressed in a stone mill before being filled into handmade clay bottles. The olive oil is ideal as a seasoning oil for raw vegetables, pasta and soups. The artwork adorning this bottle is by artist Stella Tasca.

Item no.: XPI-AV-100145
Content: 500 ml
Manufacturer No.: 100145
Brand: Muraglia
Special Properties: Vegan, Vegetarian
Made in: Italy
Storage Information: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients

Extra virgin olive oil

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 ml
Calories 3768 / 900 kJ / kcal
Fat 90 g
  from Saturated fatty acids 9 g
Carbohydrates 0 g
  from Sugar 0 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Muraglia Savino & Co. s.a.s., Via San Candido, 83, 76123, Andria (BT), Italy, www.frantoiomuraglia.it/en

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Muraglia Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Cock